The Royal Highland and Agricultural Society of Scotland (RHASS) has named the judges who will carry out the in person appraisals of all the animals entered for the biggest agricultural show in Scotland.

The judges of the various categories which will be on show at Ingliston from 23 to 26 June 2022 are listed below.

RHASS Chief Executive Alan Laidlaw said: “We are very much looking forward to welcoming back some familiar faces to the judging line up this year, with many of our judges returning after being asked to initially judge at the cancelled 2020 Royal Highland Show. 

“Our esteemed roster of judges includes some of the best, brightest and most respected professionals that the livestock world has to offer, and I can’t wait to see them and our competitors in action in the show rings this June.” 

Livestock entries will open in early April when the schedule of competitions will also be released. 

Supported by Royal Bank of Scotland, the Royal Highland Show will take place at the Royal Highland Centre, Ingliston, Edinburgh, on 23-26 June 2022. 

For further information and to purchase tickets please visit www.royalhighlandshow.org

JUDGES FOR THE ROYAL HIGHLAND SHOW 2022 

OVERALL 

Overall Young Handlers 

Ms Sarah Jane Jessop & Mr Dougie McBeath, Bannockburn, Stirlingshire. 

BEEF CATTLE 

Beef Native Breeds Inter Breed Team Championship 

Mrs Audrey Anderson, Arbroath, Angus 

Beef Breeder Competition Junior Beef Inter Breed Championship 

Mr Michael Durno, Ballindalloch, Banffshire 

Beef Inter Breed Team Competition and Overall Beef Inter-Breed Championship 

Mr Esmor Evans, Mold, Flintshire, Wales 

Beef Inter-Breed Pairs Competition 

Mr Colin Wight, Biggar, South Lanarkshire. 

Young Handlers 

Mrs Tracey Nicol, Perth, Perthshire 

Beef Shorthorn 

Mr James Playfair Hanney, Kelso, Roxburgh 

Aberdeen Angus 

Mr Alistair Cormack, Chirnside, Berwickshire. 

Galloway 

Mr Alan McClymont, Kirkstead, Yarrow 

Belted Galloway 

Mr Ian Park, Fort William, Inverness-shire 

Highland 

Mr Donald MacNaughton, Kelty, Fife 

Hereford 

Mr William McLaren, Auchterarder, Perthshire 

Lincoln Red 

Scott, Donaldson, Carlisle, Cumbria 

British Charolais 

Chris Curry, Morpeth, Northumberland 

British Simmental 

Mr Joe Wilson, Newry, Co. Down, Northern Ireland 
 

British Limousin 

Mr Mike Massie, Ellon, Aberdeenshire 

British Blonde 

Mr David Knight, Chippenham, Wiltshire 

British Blue 

Mr Mark Hartley, Nelson, Lancashire 

Salers 

Mr Glen Walsh, Cumnock, Ayrshire 

Commercial Cattle 

Mr Wilson Peters, Crieff, Perthshire. 

DAIRY CATTLE 

Overall Dairy Interbreed 

Mr Jimmy Hodge, Eyemouth, Berwickshire 

Ayrshire & British Red and White 

Mr Gilmour Lawrie, Prestwick, Ayrshire. 

Holstein 

Mr John Garnet, Milnthorpe, Cumbria 

Dairy Shorthorn 

Mr John Teasdale, Dumfries, Dumfries and Galloway 

Jersey & Dairy Any Other Breed 

Mr Glyn Lucas, Carlisle, Cumbria 

Dairy Calf and Showmanship 

Mr Michael Yates, Castle Douglas, Kirkcudbrightshire 

SHEEP 

Overall Sheep Inter Breed Championship 

Mr J A Clark Stewart, Cupar, Fife 

Overall Sheep Pairs Inter-Breed Championship & Young Handlers Classes 

Mr W Dunlop, Dunbar, East Lothian 

Suffolk 

Mr Gordon Mackie, Forfar, Angus 

North Country Cheviot 

Mr John McClymont, Leven, Fife 

Blackface 

Mr Andrew Woodburn Snr, Cumnock, Ayrshire 

Lleyn 

Mr John Morton, Kirkland, Penrith 

Ryeland 

Mr Aled Morgan, Crymych, Dyfed, Wales 

Commercial Sheep 

Mr Robert Struthers, Carluke, Lanarkshire 

Border Leicester 

Mr Richard Evans, Chirk, Wrexham, Wales 

British Berrichon 

Mr C Morse, St Clears, Carmarthenshire, Wales 

Jacob 

Mr Scott Robertson, Dufftown, Banffshire 

North Country Cheviot Hill 

Mr M Cook, Halkirk, Caithness 

Cheviot 

Mr David Goodfellow, Hawick, Roxburghshire 

Texel 

Mr Robert Wilson, Turriff, Aberdeenshire 

Hampshire Down 

Mr J Barnard, Newton, Dorset 

Swaledale 

Mr Joe Nattrass, Alston, Cumbria 

Bluefaced Leicester – Traditional Type 

Mr John Dykes, West Linton, Peeblesshire 

Bluefaced Leicester – Coloured Type 

Mr Alex Brown, Thornhill, Dumfriesshire 

Charollais 

Mr Alan Kennedy, Parkgate, Dumfries 

Hebridean 

Mr Helen Brewis, Newport Pagnell, Buckinghamshire 

North of England Mules 

Mr Geoffrey Porter, Richmond, North Yorkshire 

British Rouge 

Mrs Jayne Tanahil, Coleraine, Co. Londonderry, N Ireland 

Beltex 

Mr David Thornley, Swadlincote, Derbyshire 

Zwartbles 

Caroline Anderson, Ingoe, Northumberland 

Scotch Mule 

Mr Billy Kerr, Maybole, Ayrshire 

Bleu Du Maine 

Mr Samuel Small, Randalstown, Co. Antrim, N Ireland 

Shetland 

Mr Brian Ridland, Evie, Orkney 

Blue Texel 

Mr Clive Richardson, Enniskillen, Co. Fermanagh, N Ireland 

GOATS 

Dairy Goats, Kids, Milking & Boer Goats 

Mrs Margaret Hardman, Sheffield, Yorkshire 

HEAVY HORSE 

Clydesdales In Hand 

Males 

Mr Colin Brown, New South Wales, Australia 

Females 

Mr Max Marriott, Victoria, Australia 

HOYS Ridden Clydesdales (Ride) 

Ms Laura Henry, Leuchars, Fife. 

HOYS Ridden Clydesdale (Conformation), Clydesdale Young Handlers & Stockmen 

Mrs Audrey Aitken, Newmarket, Wigton, 

Highland Ponies In Hand 

Males 

Mrs Jean Connell, by Auchtermuchty, Fife. 

Females 

Miss Anne S Mitchell, Denny, Stirlingshire. 

Shetland Ponies In Hand 

Ms Wendy Toomer Harlow, Basildon, Essex 

Miniature Shetland Ponies In Hand 

Mrs C Hodder, Yeovil, Somerset 

The Sanderson Trophy 

Mrs Marguerite Osborne, Kirriemuir, Angus 

HARNESS, GROOMING, TURNOUTS. 

Harness Grooming & Decoration 

Mr Dave Proctor, Letham, Angus. 

Working Native Pony in Harness 

Mrs Sylvia Ormiston, Ballater, Aberdeenshire 

Heavy Horse Turnouts 

Mr Owen Garner, Cambridge, Cambridgeshire 

PRIVATE DRIVING 

Shetland Pony, Highland Pony and Private Driving (HOYS Qualifier) 

Mr Nigel Fuller, Rawreth, Essex. 

LIGHT HORSE 

Hunter in Hand & HOYS Hunters Under Saddle – Weights and Small (Conformation) 

Mr David Dixon, Guisborough, Cleveland, 

HOYS Hunters Under Saddle – Weights and Small (Ride) 

Mr Michael Cooper, Manchester, Lancashire. 

HOYS Hunters Under Saddle – Working Hunters (Conformation) and HOYS Ladies Side Saddle (Conformation) 

Mr Tim Wiggett, Wellingborough, Northamptonshire 

HOYS Hunters Under Saddle – Working Hunters (Ride) and HOYS Ladies Side Saddle (Ride) 

Mrs Lesley Jones, Comber, Northern Ireland. 

Hunters Under Saddle – Novice Hunters (Conformation) 

Mr Tim Wiggett, Wellingborough, Northamptonshire 

Hunters Under Saddle – Novice Hunters (Ride) 

Mrs Lesley Jones, Comber, Northern Ireland. 

Sports Horse in Hand 

Mr Michael Cooper, Manchester, Lancashire. 

Retraining of Racehorse Final (Conformation) 

Ms Lucinda Russell, Kinross, Perthshire 

Retraining of Racehorse Final (Ride) 

Ms Morag Snow, Leven, Fife 

Highland Ponies Under Saddle (Conformation) 

Mrs Heather Prescott, Ormskirk, Lancashire 

Highland Ponies Under Saddle (Ride) 

Mr James Munro, Wick, Caithness 

Welsh Mountain Ponies (Section A) 

Mrs Julie Perrins, Wakefield, Yorkshire. 

Welsh Ponies (Section B) 

Mr Sandy Anderson, Loughborough, Leicestershire. 

Welsh Ponies Cob Type (Section C) 

Mrs Sharon Charlton, Newcastle Emlyn, Carmarthenshire, Wales. 

Welsh Cobs (Section D) 

Mr Vic Moore, Ebbw Vale, Gwent, Wales 

Mountain & Moorland Ponies in Hand 

Mrs Ann Nicholls, Halmore, Gloucestershire. 

Connemara 

Mrs Ann Nicholls, Halmore, Gloucestershire. 

Pony Breeding 

Mr David Puttock, Newent, Gloucestershire 

Riding Horses & Novice Riding Horses (Confirmation) 

Mr David Dixon, Guisborough, Cleveland, 

Riding Horses & Novice Riding Horses (Ride) 

Mr Michael Cooper, Manchester, Lancashire. 

Arabs Anglo Arabs & Part Bred in Hand 

Mrs Kirsty Brown, Wigan, Lancashire 

Arabs Anglo Arabs & Part Bred Arabs Under Saddle 

Mrs Penny Hollings, Stockton on Tees, Co. Durham 

Cobs (Confirmation) 

Mr David Dixon, Guisborough, Cleveland, 

Cobs (Ride) 

Mr Michael Cooper, Manchester, Lancashire. 

St Johns Wells Trophy 

Mrs Sylvia Ormiston, Ballater, Aberdeenshire. 

Mountain & Moorland in Hand Overall (Waxwing Trophy) 

Mrs Kathleen Scott, Peterhead, Aberdeenshire. 

HOYS Cuddy Breeder Supreme in Hand Championship Qualifier 

Mr Nigel Hollings, Blackburn, Lancashire 

HOYS Mountain & Moorland Working Hunter Ponies (Conformation) 

Mrs Nicola Shuttleworth, Northallerton, North Yorkshire 

HOYS Mountain & Moorland Working Hunter Ponies (Jumping) 

Miss Kerry Wainwright, East Adlington Cheshire 

Side Saddle 

Miss Marjorie Grant, Scone, by Perth, Perthshire. 

HOYS Show Hunter Ponies and Show Hunter Pony Lead Rein & First Ridden (Conformation) 

Mrs Penny Hollings, Stockton on Tees, Co. Durham 

HOYS Show Hunter Ponies and Show Hunter Pony Lead Rein & First Ridden (Ride) 

Mrs Clare Dew, Welwyn, Hertfordshire 

Show Ponies and Show Pony Lead Rein & First Ridden 

Mrs Karen Slight, Biggar, South Lanarkshire. 

HOYS Mountain & Moorland Lead Rein & First Ridden (Ride) 

Mrs Gillian McMurray, Lockerbie, Dumfriesshire. 

HOYS Mountain & Moorland Lead Rein & First Ridden (Conformation) 

Mrs Kathleen Scott, Peterhead, Aberdeenshire. 

HOYS Junior Mountain and Moorland Ridden Pony (Conformation) 

Mrs Nicola Shuttleworth, Northallerton, N Yorkshire 

HOYS Junior Mountain and Moorland Ridden Pony (Ride) 

Miss Kerry Wainwright, East Adlington Cheshire 

Donkeys in Hand 

Mrs Linda Impey, Nr Chelmsford, Essex 

HOYS Working Hunter Ponies (Jumping) 

Mr David Puttock, Newent, Gloucestershire 

HOYS Working Hunter Ponies (Conformation) 

Ms Sarah Chapman, Llandinam, Powys. 

HOYS Part-Bred Ridden (Conformation) 

Mr Chris Bartram-Lawson, Peacehaven East Sussex. 

HOYS Part-Bred Ridden (Performance) 

Mr David Bartram-Lawson, Peacehaven East Sussex. 

HOYS Mountain and Moorland Ponies Under Saddle – Fell, Dales, Highland, Connemara, Welsh Section D (Conformation) 

Mrs Ann Nicholls, Halmore, Gloucestershire. 

HOYS Mountain and Moorland Ponies Under Saddle – Fell, Dales, Highland, Connemara, Welsh Section D (Ride) 

Mr David Puttock, Newent, Gloucestershire. 

HOYS Mountain and Moorland Ponies Under Saddle – Welsh Section C, B & A, New Forest, Dartmoor, Exmoor, Shetland (Conformation) ** Championship & Silver Medal 

Mr Richard Miller, Ferryside, Carmarthenshire, Wales. 

HOYS Mountain and Moorland Ponies Under Saddle – Welsh Section C, B & A, New Forest, Dartmoor, Exmoor, Shetland (Ride) 

Ms Debbie Spears, Milton Keynes, Buckinghamshire 

HOYS Coloured Horses & Ponies Under Saddle (Ride) 

Mr Nigel Fuller, Rawreth, Essex. 

HOYS Coloured Horses & Ponies Under Saddle (Conformation) 

Ms Cathy Wood, Barnstaple, Devon. 

Coloured Horses & Ponies in Hand 

Mrs Nicola Pargeter, Northallerton, Yorkshire. 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.