Photo: SPFL

After last week’s draw for the group stages of the Betfred Cup, Hearts, Edinburgh City and Spartans today learned their fixtures in the competition.

Hearts will begin their campaign with a Wednesday evening trip to Aberdeenshire to face Highland League champions Cove Rangers on 18th July. Craig Levein’s team then face Raith Rovers at East Fife’s Bayview Stadium on 21st July, with Rovers’ Starks Park unavailable due to work on the pitch. Hearts complete their section with two home games, Cowdenbeath – who shipped ten goals on their last visit to Tynecastle – on 24th July and Inverness Caledonian Thistle, managed by Hearts legend John Robertson, on Sunday 29th July, this final tie also being broadcast live on BT Sport.

Edinburgh City begin their Betfred campaign at fellow League Two side Clyde before a somewhat daunting trip to Scottish Cup finalists Motherwell. City’s two home games are against Queen of the South and Stranraer.

Lowland League champions Spartans kick off with a home game against Dumbarton before visiting newly promoted Premiership side St Mirren. Dougie Samuel’s team then head to Hampden on Saturday 21st July to face Queens Park before welcoming Premiership high-flyers Kilmarnock to Ainslie Park for their final group game.

The full Betfred Cup fixture list (courtesy of www.spfl.co.uk) is:

Group A
Saturday 14 July

Dundee United v Arbroath
Ross County v Elgin City

Tuesday 17 July
Alloa Athletic v Arbroath
Ross County v Dundee United

Saturday 21 July
Arbroath v Elgin City
Dundee United v Alloa Athletic

Tuesday 24 July
Elgin City v Alloa Athletic

Wednesday 25 July
Arbroath v Ross County

Saturday 28 July
Alloa Athletic v Ross County
Elgin City v Dundee United

Group B
Saturday 14 July
Falkirk v Montrose
St Johnstone v East Fife

Tuesday 17 July
Falkirk v Forfar Athletic
Montrose v East Fife

Saturday 21 July
Montrose v St Johnstone

Sunday 22 July
East Fife v Forfar Athletic

Tuesday 24 July
St Johnstone v Falkirk

Wednesday 25 July
Forfar Athletic v Montrose

Saturday 28 July
East Fife v Falkirk
Forfar Athletic v St Johnstone

Group C
Saturday 14 July
Inverness Caledonian Thistle v Cove Rangers
Raith Rovers v Cowdenbeath (at East Fife)

Tuesday 17 July
Cowdenbeath v Inverness Caledonian Thistle

Wednesday 18 July
Cove Rangers v Heart of Midlothian (8.00pm)

Saturday 21 July
Cowdenbeath v Cove Rangers
Raith Rovers v Heart of Midlothian (at East Fife – Live on BT Sport, 3.00pm)

Tuesday 24 July
Heart of Midlothian v Cowdenbeath
Inverness Caledonian Thistle v Raith Rovers

Saturday 28 July
Cove Rangers v Raith Rovers

Sunday 29 July
Heart of Midlothian v Inverness Caledonian Thistle (Live on BT Sport, 3.00pm)

Group D
Saturday 14 July
Brechin City v Peterhead
Stirling Albion v Dundee

Tuesday 17 July
Dunfermline Athletic v Peterhead
Stirling Albion v Brechin City

Saturday 21 July
Peterhead v Stirling Albion

Sunday 22 July
Dundee v Dunfermline Athletic (Live on BT Sport, 3.00pm)

Wednesday 25 July
Brechin City v Dunfermline Athletic
Peterhead v Dundee

Saturday 28 July
Dundee v Brechin City
Dunfermline Athletic v Stirling Albion
Group E

Saturday 14 July
Ayr United v Morton
Stenhousemuir v Partick Thistle

Tuesday 17 July
Partick Thistle v Morton
Stenhousemuir v Albion Rovers (7.30pm)

Saturday 21 July
Albion Rovers v Ayr United
Morton v Stenhousemuir

Tuesday 24 July
Albion Rovers v Partick Thistle
Ayr United v Stenhousemuir

Saturday 28 July
Morton v Albion Rovers
Partick Thistle v Ayr United

Group F
Saturday 14 July
Airdrieonians v Livingston
Annan Athletic v Hamilton Academical

Tuesday 17 July
Annan Athletic v Berwick Rangers
Hamilton Academical v Livingston

Saturday 21 July
Berwick Rangers v Airdrieonians
Livingston v Annan Athletic

Tuesday 24 July
Airdrieonians v Annan Athletic
Berwick Rangers v Hamilton Academical

Saturday 28 July
Hamilton Academical v Airdrieonians
Livingston v Berwick Rangers
Group G

Saturday 14 July
Clyde v Edinburgh City
Queen of the South v Stranraer

Tuesday 17 July
Motherwell v Edinburgh City
Queen of the South v Clyde

Saturday 21 July
Edinburgh v Queen of the South
Stranraer v Motherwell

Tuesday 24 July
Motherwell v Queen of the South
Stranraer v Clyde

Saturday 28 July
Clyde v Motherwell (Live on BT Sport, 3.00pm)
Edinburgh City v Stranraer

Group H
Friday 13 July
Kilmarnock v St Mirren (Live on BT Sport, 7.45pm)

Saturday 14 July
Spartans v Dumbarton

Tuesday 17 July
Dumbarton v Queen’s Park
St Mirren v Spartans

Saturday 21 July
Dumbarton v Kilmarnock
Queen’s Park v Spartans

Tuesday 24 July
Queen’s Park v St Mirren
Spartans v Kilmarnock

Saturday 28 July
Kilmarnock v Queen’s Park
St Mirren v Dumbarton